Our Teaching Staff 2020-21

ROLE

NAME

RESPONSIBILITIES

Headteacher

Paula Glynn

Senior Leadership Team

Designated Child Protection Officer   

Designated Teacher' for Children Looked After (CLA)           

Assessment Co-ordinator

Teacher Training Mentor

Overall Curriculum Support

Subject Lead:        

SMSC/ British Values/ PSHE/ RSHE

Year 6 Teacher

Victoria Blyden

Subject Lead:

Science and PE

Year 5 Teacher Monday, Tuesday and Thursday

James Whittaker

Assistant Headteacher

Senior Leadership Team

NVQ & Work Experience Mentor

Teacher Training Mentor

School Website compliance

Subject Lead:       

Maths, RE & Collective Worship (joint)

Year 5 Teacher

Wednesday, Thursday and Friday

Liz Gulla

Subject Lead:

Computing

Year 4 Teacher

Christian Leigh

Subject Lead:

PE

Year 3 Teacher

Rebecca Lawton

Subject Lead:

Art

Year 2 Teacher

Monday and Tuesdays

Franca Ragan

Assistant Headteacher

Senior Leadership Team

Subject Lead:

English, RE & Collective Worship (joint)

Modern Foreign Language

Community Cohesion

Year 2 Teacher

Wednesday, Thursday and Friday

Liz Schofield

SENCO

Subject Lead:

Design Technology

Year 1 Teacher

Sophie Bamber

Subject Lead:

Music

Reception Teacher

Monday

Ann Mongan

 

Reception Teacher

Tuesday, Wednesday, Thursday and Friday

Helen Austin

Subject Lead:

Geography

 

Our Teaching Assistants 2020-21

YEAR

NAME

RESPONSIBILITIES

Year 6

Suzanne Pilling

First Aid

Year 6

Glyn Wildhood (Mon)

First Aid

Year 5

Tracey Smith (Wed-Fri)    

First Aid

Year 5

Matt Hill (Mon & Tues all day & Wed-Fri am)

First Aid

Year 5

Kelly-Anne Stoneman (pm)

First Aid Co-ordinator

Year 4

Siobhan Birtles

First Aid

Year 4

Matt Hill (Wed-Fri pm)                     

First Aid

Year 4

Kelly-Anne Stoneman (am)

First Aid

Year 3

Sally Bishop           

                  

First Aid

Year 3

Glyn Wildhood (Tues-Fri)

First Aid

Year 2

Wendy Fountain                 

               

First Aid

Year 2

Eleanor Perrins (Mon-Thurs)       

 

First Aid

Year 1

Emma Douglas 

         

First Aid Co-ordinator

Year 1

Angela Roddy (Mon-Wed)

First Aid

Year 1

Gill Chambers (Thurs & Fri)

First Aid       

 

Reception

Roxanne Cooper    

                                           

First Aid

Reception

Angela Roddy (Thurs & Fri)

First Aid

Reception

Nadine Wilkinson

First Aid

Commando Joe Lead practitioner

Subject Lead:         

History

 

Support Staff 2020-21

ROLE

NAME

RESPONSIBILITIES

Learning Mentor

Wednesday, Thursday and Friday

Laura Costello

Designated Safeguarding Lead (2nd officer)

 

Business Manager

Liz Whitworth (Mon -Thu)       

 

Financial Responsibilities

Health & Safety Co-ordinator

Business Manager

Jennifer Axon (Tues - Fri)

HR responsibilities

Caretaker

Glen Daubney

First Aid Co-ordinator

Cleaner

Sonia Adams  

Main school building

Cleaner

Yvonne Crossland            

Annexe building

Lead School Cook

Jenny England

 

Senior Midday

Kelly-Anne Stoneman

First Aid

Midday

Christine Bialek

First Aid

Midday

Gillian Chambers

First Aid

Midday

Carol Hayes 

First Aid

Midday

Julie Johnson         

First Aid

Midday

Glyn Wildhood

First Aid

ICT Technician

(Visiting Staff)

Paul Burton

 

Website Management

(Visiting Staff)

Nicola Ball